Opastetut retket

Arktika-päivät tarjoavat erilaisia opastettuja lintu- ja luontoretkiä ja tapahtumia. Retket varataan ja maksetaan verkkokaupan kautta. Myynti verkkokaupan kautta sulkeutuu 24 tuntia ennen lähtöajankohtaa, jonka jälkeen paikkoja voi tiedustella Leerviikin Arktika-keskuksen infosta.

Aamulaulajaretket

Retkillä kävellään Virolahden parhailla lintupaikoilla oppaan johdolla ja kuunnellaan aamun lintukonserttia erilaisissa ympäristöissä. Loppukevään aamuina vasta saapuneet hyönteissyöjät, kuten kertut ja kerttuset ovat usein innokkaasti äänessä. Keskimäärin retken aikana havaitaan 60-70 lintulajia. Mukaan kannattaa ottaa kevyet retkieväät ja reipasta mieltä.

Sunnuntain 18.5. ja 25.5. retket klo 5–9 lähtevät Virolahden kirkon parkkipaikalta. Kävelymatka on noin 9 km.
Lauantai 17.5. retki klo 5–8 lähtee Keisarin huvipuiston parkkipaikalta. Kävelymatka on noin 3 km.

Hinta 25 eur/hlö. Varaukset ja maksu verkkokaupan kautta. Myynti verkkokaupan kautta sulkeutuu 24 tuntia ennen lähtöajankohtaa, jonka jälkeen paikkoja voi tiedustella Leerviikin Arktika-keskuksen infosta.

Varaa aamulaulajaretki

UUTUUS Rengastusretket

UUTUUSretkellä keskitytään yölaulaujien rengastukseen oppaan johdolla sekä tutustutaan rengastukseen yleisesti.

Mukaan kannattaa ottaa hyvät kengät ja reipasta mieltä. Reitti ja tarkka ohjelma määräytyy kunakin päivänä vallitsevien sääolosuhteiden mukaan.

Lauantaina 17.5. ja tiistaina 20.5. retket klo 20.30–23. Lähtö Virolahden kirkon parkkipaikalta, josta jatketaan kimppakyydein.

Hinta 35 eur/hlö sis. opastuksen ja yhteiskuljetuksen henkilöautoilla. Retkelle otetaan maks. 6 osallistujaa. Varaukset ja maksu verkkokaupan kautta. Myynti verkkokaupan kautta sulkeutuu 24 tuntia ennen lähtöajankohtaa, jonka jälkeen paikkoja voi tiedustella Leerviikin Arktika-keskuksen infosta.

Varaa rengastusretki

Pidätämme oikeudet muutoksiin.